Świetlica

 

 

 Nasza świetlica jest miejscem bardzo lubianym przez naszych wychowanków, dzieci tutaj się nie nudzą. Każdy może spędzić tu miło, przyjemnie i pożytecznie czas.

Przez cały rok szkolny czeka na uczniów mnóstwo ciekawych zajęć. Każdego dnia pod opieką nauczycieli mogą rozwijać swoje talenty, nabywać nowe umiejętności, a przede wszystkim przyjemnie i kreatywnie spędzać czas.

W trakcie codziennych zajęć zwracamy również szczególną uwagę na doskonalenie samodzielności oraz wszechstronny rozwój zarówno intelektualny jak i fizyczny naszych uczniów. W świetlicy mają możliwość rozwoju własnej aktywności, uczą się jak spędzać wolny czas, odrabiają zadania domowe, doskonalą umiejętności społeczne, odpoczywają i relaksują się.

Świetlica wyposażona jest w różnego rodzaju pomoce dydaktyczne przydatne podczas zajęć plastycznych, sportowych, czy podczas relaksu i chwili dla siebie. Mamy m.in. klocki, gry planszowe, gry edukacyjne oraz książki i pluszaki. Zestawy przyborów plastycznych, oraz sprzęt sportowy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Prowadzone zajęcia świetlicowe dają dzieciom możliwość zarówno czynnego wypoczynku poprzez zabawy ruchowe, zabawy ruchowo-muzyczne i integracyjne w sali świetlicowej, zabawy rekreacyjno–sportowe na świeżym powietrzu (plac zabaw, boisko), jak również pozwalają na rozwijanie wielu zainteresowań: plastycznych, technicznych, muzycznych, przyrodniczych, czytelniczych i innych.

Nasza świetlica otwarta jest codziennie w godzinach od 6:30 do 15:30

Podczas dwóch długich przerw (11:20 i 12:20) dzieci w świetlicy jedzą obiady.

W roku szkolnym 2019/2020 nasza świetlica przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego:DOBRZE JEMY - ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU oraz do projektu CZYTAM Z KLASĄ.

Jak co roku w świetlicy odbywają się ciekawe akcje, np. wymiana pocztówkowa ze świetliczakami z całego kraju, obchody Dnia Pluszowego Misia czy tydzień kolorowych skarpetek nie do pary.

Zapraszamy do obejrzenia  Galeria zdjęć z prowadzonych zajęć świetlicowych.

DOKUMENTY ŚWIETLICY

Plan zajęć dnia świetlicy

Zarządzenie dyrektora w sprawie korzystania ze stołówki

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

ROK SZKOLNY 2023/2024

ZIMA 2023/2024

 Kreatywna Świetlica w PSP 15 artykuł  Galeria

 

JESIEŃ 2023

 Warsztaty ekologiczne w świetlicy szkolnej artykuł  Galeria

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA w świetlicy

 

 "Obrazy malowane przyrodą" artykuł  Galeria

DZIEŃ CZARNEGO KOTA w świetlicy - artykuł

DZIEŃ JEŻA W ŚWIETLICY - artykuł GALERIA

 

Odznaka Małego Przyjaciela Przyrody - artykuł

 

DZIEŃ KROPKI w „Piętnastce”- artykuł GALERIA

ROK SZKOLNY 2022/2023

WIOSNA 2023

 

 

Świetliczaki na tropie kolorów – poznajemy świat! - artykuł GALERIA

Dzień Dziecka w świetlicy - artykuł GALERIA

Eksperyment ekologiczny Świetliczaków - artykuł GALERIA

 

Nasze prace - WIOSNA

  

 

ZIMA 2023

Nasze zimowe prace

  

  

Bal karnawałowy

 

23 stycznia 2023 roku odbył się karnawałowy bal przebierańców klas I-III. Na parkiecie nie zabrakło postaci z różnych przenikających się światów. Obok księżniczek i czarownic  tańczyli strażacy oraz policjanci. Profesjonalny wodzirej przez 2 godziny zabawiał uczestników  balu.

Zapraszamy do galerii

 

 

 

Klocki to nasza pasja

   

 

JESIEŃ 2022 

NASZE JESIENNE PRACE

  

  

 

ŚWIETLICOWY DZIEŃ MISIA

 

Nasi najmłodsi uczniowie  bardzo przeżywali Międzynarodowy Dzień Misia - nie tylko przynieśli w tym dniu swoje ukochane pluszaki, ale także "misiowo" się ubrali :) Były też misiowe rysunki oraz "Piosenka o kochaniu Misia", którą pięknie zaśpiewały Matylda, Blanka i Kaja - uczennice z klasy 1b oraz Julia Pieczyrak z kl. 5b. Jak zawsze, za aktywny udział w zabawach, na dzieci czekały słodkie nagrody.

Zapraszamy do galerii

Podsumowanie akcji SZKOŁA pełna TALENTÓW

Dobiegła końca akcja zbierania "Talenciaków", więc pora na jej podsumowanie: dzięki OGROMNEMU zaangażowaniu wielu uczniów, a zwłaszcza ich RODZICÓW, zebraliśmy 5860 punktów (naprawdę sporo, jak na naszą niewielką szkołę), za które otrzymamy zamówione nagrody. Pierwsze już do nas dotarły: elektryczna pompka do piłek oraz hałasomierz. Czekamy na kolejne: laptop  oraz zestawy gier planszowych i materiałów plastycznych. Wszystkie nagrody będą służyły nie tylko świetliczakom, ale całej społeczności szkolnej. Jeszcze raz dziękujemy za życzliwość i zaangażowanie, na które nadal liczymy planując remont naszej świetlicy (prosimy o kontakty do firm, które mogłyby nas wspomóc w  pozyskaniu środków na remont).

Koordynatorka akcji Elżbieta Giżyńska

Zapraszamy do galerii

Uwielbiamy prace plastyczne

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W NASZEJ ŚWIETLICY

DZIEŃ JEŻA

Dzięki uprzejmości Pani Magdaleny Szykuły, nauczycielki języka angielskiego ze szkoły ESPERO, naszych Świetliczaków odwiedził dziś nietypowy gość.

Jeżyk Jeżynka przedstawiciel gatunku  jeża pigmejskiego, którym opiekuje się P. Magdalena, wziął udział      w przyrodniczo – ekologicznych zajęciach świetlicowych dotyczących życia jeży. P. Magda przybliżyła dzieciom zwyczaje tych małych ssaków i odpowiadała na pytania zaciekawionych uczniów.

Świetliczaki dowiedziały się jak jeże zimują, do czego służą kolce i co stanowi podstawę ich diety, mity na temat mleka i jabłek jako przysmaków, zostały rozwiane.

Po spotkaniu z P. Magdaleną i jej podopieczną odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których dzieci tworzyły jeżyki z plasteliny, prace trafiły do naszej galerii. Przypomnieliśmy sobie także jeżowe piosenki.

Dzień jeża to doskonała okazja, aby przybliżyć dzieciom zagadnienia z ochrony przyrody. Tego typu zajęcia mają pomóc w  kształtowaniu właściwych postaw ekologicznych i rozwijaniu ciekawości świata.

Uczniowie wiedzą już, co zagraża jeżom żyjącym na wolności i jak możemy im pomóc, a także dlaczego są naszymi sprzymierzeńcami. Jeżynka może  spać spokojnie.

Zapraszamy do galerii

 

DZIEŃ DYNI W ŚWIETLICY

W wielu rejonach Świata 31 października obchodzony jest „Dzień Dyni”. W naszej świetlicy zorganizowaliśmy dyniowe święto dziś, w słoneczny czwartek. Pogodny nastrój i pozytywne nastawienie udzieliły się wszystkim Świetliczakom, a także Paniom wychowawczyniom, które przygotowały dla dzieci ciekawe zajęcia i słodki poczęstunek.  Świetliczaki odziane w pomarańczową garderobę, pozowały do zdjęć w dyniowym kąciku.  Zdjęcia w dyniowej ramce z kolegą lub koleżanką, będą wspaniałą pamiątką. Nie zabrakło też chętnych uczniów do zdjęć grupowych, na których dumnie prezentują się w pomarańczowych strojach. Dla tych plastycznie uzdolnionych czekały stoliki z klejem, nożyczkami i dyniowymi pestkami, a dla muzykalnych maluchów, nie zabrakło dyniowych piosenek. Prace dzieci, jak to zwykle bywa w naszej świetlicy, trafiły na gazetkę, która już na wejściu „cieszy oko”.

Jeszcze dziś Świetliczki donosiły dynie konkursowe i prezentowały je z należytą starannością                  i rumieńcem na twarzy. Rodzice dumni ze swych pociech także włączyli się do zabawy, wnosząc nieocenioną pomoc. Samorząd Szkolny ocenił z pełnym profesjonalizmem prace uczniów klas 1 – 3       i wyłonił zwycięzców. Wyniki konkursu na najpiękniejszą dynie zostaną ogłoszone w najbliższym czasie. Na zwycięzców czekają nagrody! 

To był wesoły dzień, pełen wrażeń. Czekamy już na kolejne mniej znane święta, które są tak bardzo lubiane przez dzieci.

ZAPRASZAMY DO GALERII

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI w ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

ZAPRASZAMY DO GALERII

Dzieci były zachwycone, gdy  w ramach Laboratoriów Przyszłości otrzymały wspaniałe zestawy klocków konstrukcyjnych. Na zajęciach świetlicowych powstawały budowle nie tylko wg dołączonej instrukcji, ale kreatywne i autorskie. Klocki te codziennie są "rezerwowane" i inspirują kolejne dzieci do twórczej zabawy.

ROK SZKOLNY 2021/2022

JESIEŃ

1. W naszej świetlicy dbamy o jakość powietrza, dzięki oczyszczaczowi, który otrzymaliśmy w nagrodę w konkursie ekologicznym "#OpolskieOddycha - mali pogromcy smogu".

 

2. Lubimy budować z klocków

Zapraszamy do galerii

 

3. Dbamy o nasze gazetki

 

 

4. Świetlicowy salon gier

  

 

5. DZIEŃ CHŁOPAKA - NOWE ZABAWKI

6. DZIEŃ JEŻA w świetlicy szkolnej - artykuł  Dzień Jeża w świetlicy szkolnej GALERIA

ZIMA

1. Zimowe prace świetliczaków

 

 

2. Idą święta

 

3. Świetliczaki cieszą się z pierwszego śniegu

  

4. Dbamy o ptaki zimą- artykuł GALERIA

 

5. Świetlicowy Dzień Kubusia Puchatka- artykuł GALERIA

6. Podziękowania dla świetlicy za udział w konkursie- artykuł GALERIA

 

7. Dzień Babci i dziadka w świetlicy

8. Dzień Kota w świetlicy

WIOSNA

1. Dzień na wesoło

 Dzień 1 kwietnia upłynął nam szybko na wesołych zabawach i konkursach, m.in. na śmieszne przebranie, zabawną fryzurę oraz na Mistrza Dowcipów. Tytuł ten "zgarnęła" Zuzia Urgacz z klasy 1a, która nie miała sobie równych w tej konkurencji. Za to zabawnych przebrań było sporo - oto fotorelacja: GALERIA

2. Świąteczne życzenia - GALERIA

3. Wiosna, wiosna…

 

 

4. Dzień Kobiet

              

5. Dzień Mamy i Taty

 

6. Świetlicowy teatrzyk

 

7. Majowe święta

LATO

1. Smaki lata

2. Dzień Motyla - GALERIA

3. Dzień Żaby - GALERIA

4. LEGO - GALERIA

4. Czekamy na wakacje

 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ 2019/2020

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

 

 

Prace świetliczaków można podziwiać na gazetkach tematycznych w naszej świetlicy oraz w galeriach na stronie

 

 

 ROK SZKOLNY 2019/2020

* DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ŚWIETLICY

Konstruktorzy przyszłości - artykuł

Mikołajki w świetlicy - artykuł GALERIA

ŚWIETLICOWE CZYTANIE - artykuł GALERIA

Dzień Puchatka w naszej świetlicy - artykuł GALERIA

W świetlicy jest wesoło - artykuł

 

 

Świetlica zdalnie

Drodzy Rodzice

Przyszło nam zmierzyć się z bardzo ważnym wyzwaniem, jakim jest obowiązek pozostania w domach, z powodu epidemii. Jest to dla nas wszystkich ciężki czas. Z uwagi na zamknięcie szkół i zawieszenie zajęć uczniowie spędzają ten czas w domach. Świetlica szkolna przyłącza się do wsparcia, pragniemy pomóc właśnie Wam Drodzy Rodzice... Spędzajmy ten wolny czas z naszymi dziećmi. Oprócz nauki i powtarzania materiału, zachęcamy do nauki przez zabawę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to my dorośli, bierzemy odpowiedzialność za nasze dzieci oraz zależy nam wszystkim, abyście byli bezpieczni i zdrowi.

A. Ręc - Abramik

Poniżej prezentujemy propozycje zabaw/zajęć, które atrakcyjnie wypełnią czas ale będą również ćwiczyły różne umiejętności dzieci.

 

 

WIRTUALNE ZOO

 

Dla dużych i małych miłośników zwierząt proponujemy wirtualny spacer po ogrodzie zoologicznym. Poniżej znajdziecie linki do ZOO w Polsce ale także do zagranicznych ogrodów. Udanej zabawy!

Ogród Zoologiczny w Zamościu

Ogród Zoologiczny w Ostrawie

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu – transmisje na żywo i ciekawe lekcje o zwierzętach

 

KOLOROWANKI

 

Nie tylko dla dziewczynek – kolorowanki o różnej tematyce.

Czy wiecie, że kolorowanie efektywnie pobudza kreatywność, zwiększa wydajność umysłu, precyzje pracy dłoni, zdolność do utrzymywania uwagi przez dłuższy czas, zdolność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, a nawet niektórych podstawowych umiejętności organizacyjnych?

E-kolorowanki

Pomaluj świat

Czas Dzieci

Edukacyjne zabawy do druku

 

Kulinarne przygody z mamą lub tatą

 

 

Umiejętność gotowania, samodzielnego przygotowania sobie posiłku jest ogromnych darem i inwestycją w przyszłość i zdrowie Twojego dziecka! A jaka to wspaniała frajda!

Warto ćwiczyć umiejętność gotowania i wspólnie dobrze się bawić, nawet jeśli czasem zrobi się bałagan.

8 ciekawych blogów o gotowaniu

śniadania i kolacje dla niejadka

Dziecięce kulinaria

Przepisy dla dzieci

 

 

Mały ogrodnik

Uprawa ziół czy warzyw w ogrodzie, na balkonie lub tarasie to doskonałe zajęcie dla początkującego ogrodnika. Ze względu na małe wymagania pod względem podłoża, można je sadzić w małych pojemnikach i tworzyć z nich zielone ściany.

Poniżej kilka linków do stron z inspiracjami

Wiosenny mini ogródek dla dziecka

Mały ogrodnik

10 pomysłów na mini ogródek ziołowy

Mini ogródek warzywny

Mini ogród w domu - inspiracje

 

Zabawy farbami

Zestawienie kreatywnych technik malowania i stempelkowania dla dzieci przy użyciu najróżniejszych przedmiotów

 

 Piosenka dobra na wszystko

Fasolki

Arka Noego

Dziecięce przeboje

 

Zabawy ruchowe - gimnastyka

Gimnastyka dla dzieci

Proste ćwiczenia gimnastyczne w domu

Jak zachęcić dzieci do gimnastyki

ZUMBA DLA DZIECI

Coś do obejrzenia

22 magiczne eksperymenty dla dzieci

Eksperymenty dla dzieci - chemia, fizyka i biologia

Obieg wody w przyrodzie

Bocian - ciekawostki i fakty

 

 Nauka na wesoło

Pozwólmy dziecku się uczyć powoli, spokojnie obserwując co przychodzi mu łatwo, a co trudniej. A najlepiej praktykujmy naukę przez zabawę.

Materiały edukacyjne dla dzieci

Matematyka w zabawie

Zabawa to podstawa - Nowa Era

Nauka przez zabawę

 Zabawy podwórkowe z naszego dzieciństwa

Poniżej znajdziecie linki do zabaw podwórkowych z czasów dzieciństwa rodziców.

 

 

15 pomysłów na zabawy

Gra w gumę

Gra w kapsle

Gra w klasy

Dzień Ziemi - Dbamy o naszą planetę

Poniżej znajdują się linki do stron z pomysłami jak wykorzystać po raz kolejny opakowania plastikowe, jak dać im drugie życie.

Ozdoby z butelek plastikowych

Jak ponownie wykorzystać plastikowe butelki?

Co zrobić z butelki

40 SPOSOBY NA WYKORZYSTANIE PLASTIKOWYCH PRZEDMIOTÓW

Kreatywne Inspiracje

Zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, modelarskie itp. pozwalają dzieciom na ćwiczenia zdolności manualnych, rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, która pozwala na świadome i kontrolowane zarządzanie ruchami ciała. Dzieci uczą się posługiwać narzędziami, przedmiotami, poznają nowe pojęcia, rzeczy. Uczą się wykorzystywać je w różnym twórczo celu. Rozwijają także zmysł dotyku, trenują koordynację dłoni, uczą się delikatności.

Poniżej link do pomysłów na kreatywne, plastyczne prace.

5 Minute Craft

 

Pomysły na prace z włóczki

 

Robienie ozdób z włóczki może być wciągających hobby. Wbrew pierwszemu wyobrażeniu, nie oddają mu się wyłącznie osoby starsze i mające sporo wolnego czasu. Po druty lub szydełko sięga wiele osób młodych, dla których dzierganie to świetny sposób na odstresowanie się

Prosta laleczka z włóczki

Serduszko z włóczki

Makatka z włóczki

37 UROCZYCH PROJEKTÓW Z WŁÓCZKI DLA CAŁEJ RODZINY

 

EKO TORBA na zakupy

Zadbajmy o naszą planetę, zróbmy sami EKO TORBĘ na zakupy. Precz z plastikiem!

Poniżej kilka prostych sposobów na zrobienie takiej torby - BEZ SZYCIA!

Torba z koszulki

Kolejny sposób na torbę bez szycia

I jeszcze jeden

 

Obraz z mchu lub z sukulentów

Ogrody wertykalne, czyli roślinność ułożona w pozycji pionowej (na ścianach) to bardzo efektowna dekoracja na ścianę, jednak jej wykonanie wymaga trochę pracy. Ściana czy obraz wykonane z mchu nie wymagają podłączania do systemów nawadniających, podlewania i podcinania, w przeciwieństwie do ogrodu wertykalnego.

Jak wykonać taki obraz? Linki poniżej z pomysłami

Obraz z mchu poduszkowego i chrobotka reniferowego

Sukulenty - żywy obraz

Obraz z mchu - chrobotek reniferowy

 

 

 

Wakacyjne lampiony ze słoika

Poniżej znajdziecie pomysły na lampiony wakacyjne.

Lampiony z kwiatów

Lampion ze słoiczka, cukru i wikolu

Lampion decoupage z chusteczek

Lampion - domek dla wróżki